Агрометеорологічний бюлетень
по Закарпатській області
Метеорологічні особливості другої декади червня 2025 року
У другій декаді червня синоптична ситуація Закарпаття визначалась переважно впливом антициклонічної циркуляції. На початку декади, під час короткочасного впливу периферії улоговини північного циклону, місцями пройшли незначні дощі. Далі на протязі декади здебільшого спостерігалась мінлива хмарність без істотних опадів. Наприкінці декади через область пройшов малоактивний холодний фронт із заходу, місцями випали короткочасні дощі.Температура. Середня декадна температура повітря на більшій частині території області становила 14-20° тепла, а на високогір`ї - 11° тепла, що нижче від норми на 0-1°. Минулого року температурний режим був вищим на 1-2°.
Максимальна температура повітря в денні години на території області підвищувалася до 20-32° тепла. Упродовж 1-2 днів в деяких районах області температура в денні години підвищувалася до +30° і вище.
Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 5-11° тепла. Поверхня ґрунту охолоджувалась до 3-9° тепла.
Середня декадна температура на глибині 10 см в області становила 18-23° тепла та упродовж 4-10 днів на більшій території області в один із строків спостережень вона перевищувала +25° тепла.
Середня відносна вологість повітря знаходилася в межах 60-75%. В більшості районів на протязі 1-го дня відносна вологість повітря знижувалась до 30% і менше, в ці дні на М Берегове та АМСЦ Ужгород спостерігався суховій.
Опади випадали упродовж 1-3 днів у вигляді дощу. Дощі носили локальний характер та були незначні по інтенсивності. Сумарна кількість їх складала 1-23% декадної норми (1-11 мм). На М Берегове, М Великий Березний, М Нижні Ворота, М Міжгір’я, М Нижній Студений опадів не було зовсім або випало менше 1 мм.
Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі надійшло 106-128 годин, що на 34-41 годин більше норми.
Вітер переважав слабкий та помірний.
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Вегетація с/г культур протягом декади проходила переважно при задовільних агрометеорологічних умовах. Оптимальні денні температури були сприятливими для достигання зернових, нагромадження зеленої маси у кукурудзи, росту грон у винограду та розвитку городніх культур. Сонячна погода сприяла достиганню та накопиченню цукрів у плодах та ягодах плодово-ягідних культур.
Проте підвищення температур на глибині 10 см до 25° і вище негативно впливало на приріст коренебульбоплодів.
Відсутність ефективних опадів призвела до зниження запасів продуктивної вологи під с/г культурами в передгірних та гірських районах (табл.3)
Незважаючи на суху погоду, вміст продуктивної вологи у ґрунті в низинних районах був на рівні оптимальних та добрих значень за рахунок накопиченої вологи за попередній період. Станом на 18 червня в метровому шарі ґрунту під озимою пшеницею низинних районах (за даними М Берегово) містилось – 138 мм продуктивної вологи. Під кукурудзою в орному шарі ґрунту (0-20 см) містилось 24 мм продуктивної вологи, у півметровому шарі ґрунту 66 мм, в метровому шарі – 148 мм.
В передгірних районах (за даними М Хуст) вологозапаси під кукурудзою були задовільними. В орному шарі ґрунту містилось 12 мм продуктивної вологи, у півметровому шарі ґрунту 35 мм.
Зменшились запаси продуктивної вологи під картоплею в гірських районах: в орному шарі ґрунту вологозапаси були недостатніми - 8мм, та задовільними в півметровому шарі - 49 мм.
Озимина. Озима пшениця знаходиться у фазах цвітіння-молочна стиглість. Висота рослин 77-81 см.
Кукурудза. У кукурудзи – 5-7-й листок. Висота рослин 32-49 см. Стан рослин добрий та відмінний.
Овес – нижній вузол соломини. Висота 36 см. Густота – 717 рослин на 1 м2. Стан рослин задовільний.
Cади та виноградники. Виноград – ріст грін.
Яблуня, слива (середньостиглі та пізні сорти) – ріст плодів.
Черешня, вишня, персик, абрикос, ранні сливи – достигання плодів, збір урожаю.
Городні культури. Кормовий буряк – 1-й листок; томати — поява бокових пагонів - цвітіння. Картопля — утворення бокових пагонів, висота рослин 27 см; огірки, кабачки - 3-й лист – поява бутонів .
Багаторічні трави. Конюшина – перший укіс. Густота – 297 рослин на 1 м2.
Деревні культури. Липа – цвітіння.
У господарствах та присадибному секторі області продовжувалось проведення заходів по захисту рослин, прополка та підгортання городніх культур.