Агрометеорологічний бюлетень
по Закарпатській області
Метеорологічні особливості першої декади березня 2025 року
Упродовж першої декади березня погода в області обумовлювалась переважно впливом антициклону, в більшості днів спостерігалась малохмарна суха погода. Тільки на початку декади, під впливом висотної улоговини циклону, відмічались опади у вигляді дощу, на високогір'ї мокрого снігу. Вночі та вранці на високогір'ї фіксувався подекуди туман, на окремих ділянках гірських доріг ожеледиця. Всередині декади, завдяки теплим температурним потокам з заходу, на високогір'ї сформувалась висотна інверсія. Внаслідок чого максимальні температури на Сл Плай підвищувались до 13°тепла. Останній день декади синоптична ситуація Закарпаття почала визначалась посиленням впливу Балканського циклону. В горах пройшли незначні дощі. Для більшості метеостанцій були перевищені абсолютні максимальні значення за всю історію спостережень з 1945 року, за винятком М Берегово та АМСЦ Ужгород.В низинних районах області спостерігались заморозки у нічні та ранкові години: на поверхні ґрунту, в повітрі та на висоті 2 см від поверхні ґрунту, інтенсивністю 1-5° морозу.
Температура. Середня декадна температура повітря на більшій території області становила 2-7° тепла, що вище за норму для переважної території на 2-3°, для Сл Плай на 6°. Аналогічного періоду минулого року на території області було тепліше на 2-3°.
Максимальна температура повітря в денні години на більшій території області підвищувалася до 20-22? тепла, на високогір'ї (Сл Плай) до 15° тепла. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 4-8°морозу. Поверхня ґрунту охолоджувалась до 3-9°морозу.
Середня відносна вологість повітря знаходилася в межах 65-80 %.
Опади випадали протягом 1-3-х днів у вигляді дощу, в горах - мокрого снігу, сумарною кількістю 1-33% декадної норми (0,4-12 мм).
Сніговий покрив на кінець декади відмічався тільки на високогір'ї (Сл Плай) висотою 1 см.
Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі надійшло 57-81 годин, що на 22-40 годин більше норми.
Вітер переважав слабкий та помірний. Тільки на високогір'ї (Сл Плай) протягом 1-го дня його швидкість посилювалась до 20 м/с.
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Внаслідок підвищення температурного режиму, в низинних районах області з середини декади у зимуючих культур відмічалось відновлення вегетаційних процесів. На іншій території рослини знаходились у стані неглибокого зимового спокою, а в денні години, у них спостерігалось повільне протікання ростових процесів. Наприкінці декади потепління стало сприятливим чинником для відновлення вегетації майже на всій території області. Заморозки які спостерігались на поверхні ґрунту, в повітрі та на висоті 2 см від поверхні ґрунту, інтенсивністю 1-5° морозу, шкодочинними не були, так як рослини перебували на початкових фазах розвитку. Температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав знижувалась до 0-2° морозу, що значно вище критичних температур вимерзання.
За даними узагальнення результатів відрощування рослин зимуючих культур, взятих з полів 20 лютого 2025 року метеостанціями Берегово, Хуст, Н.Ворота пошкодження озимої пшениці та багаторічних трав не виявлено.