Агрометеорологічний бюлетень
по Закарпатській області

Метеорологічні особливості третьої декади квітня 2025 року

В першій п'ятиденці третьої декади квітня синоптична ситуація Закарпаття визначалась переважно впливом малоградієнтного баричного поля зниженого тиску, яке зумовило доволі теплу для цього періоду погоду. Спостерігалась мінлива хмарність, короткочасні дощі, місцями значні, відмічались грози. В горах подекуди формувався туман. Погода другої п'ятиденки формувалась під впливом надходження холодного арктичного повітря. Синоптична ситуація визначалась антициклоном. Спостерігалась малохмарна суха погода. Відбулося зниження температури повітря, переважно в передгірних та гірських районах та в окремих районах низинної частини області, спостерігались заморозки у нічні та ранкові години: на поверхні ґрунту, в повітрі та на висоті 2 см від поверхні ґрунту, інтенсивністю 0-4°морозу. В останні дні декади відбулось підвищення температурного режиму. Адвекція теплої повітряної маси сприяла формуванню висотної інверсії, внаслідок чого на високогір'ї максимальні температури підвищувались до 13° тепла, а мінімальні тримались на позначці 5-7°тепла.

Температура. Середня декадна температура повітря на більшій території області становила 11-17° тепла, на високогір'ї (Сл Плай) 9°тепла, що вище за норму на 2-3°. Минулого року було холодніше на 3-4°.

Максимальна температура повітря в денні години на більшій території області підвищувалася до 23-27° тепла, на високогір'ї (Сл Плай) до 16° тепла.

Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 0-3° морозу.

Поверхня ґрунту охолоджувалась в низинних районах до 3-4° тепла, на іншій території до 3° тепла-4° морозу. Кількість днів з заморозками на поверхні ґрунту, висоті 2 см та місцями в повітрі становила 1-5 днів.

Середня декадна температура на глибині 10 см становила 11-18° тепла.

Середня відносна вологість повітря знаходилася в межах 63-72%.

Опади фіксувались по всій території області, окрім М Берегово, протягом 1-4-х днів сумарною кількістю 14-213 % декадної норми (2-43 мм).

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі надійшло 90-109 годин, що на 34-43 годин більше норми.

Вітер переважав слабкий та помірний. Лише на протязі 1 дня на АМСЦ Ужгород і М Хуст швидкість вітру підвищувалась до 16-17 м/с.

КОРОТКА КЛІМАТИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КВІТНЯ 2025

Квітень 2025 року в Закарпатській області відзначився нестійкою погодою із значними температурними коливаннями. Середньомісячні температури повітря на більшій території області становили 7-13° тепла, на високогір?ї 4° тепла, що близько до норми або вище за норму на 1°. Мінімальні температури повітря складали 3-12° морозу, максимальні температури повітря 18-28° тепла.

Кількість опадів за квітень складала від 40 до 85 мм, тобто 40-89% місячної норми.

В другій декаді квітня (13-14 квітня) у низинно-передгірних районах області, а 16 квітня місцями в гірських районах відбувся стійкий перехід середньодобових температур через +10°С в бік підвищення.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Агрометеорологічні умови третьої декади квітня для весняної вегетації озимих культур, початкових фаз розвитку ярих культур, цвітіння та запилення плодово-ягідних культур, підготовки ґрунту під посів теплолюбних культур, були цілком сприятливими. Дощі на початку декади дещо покращили вологозабезпечення ґрунту. Недовготривалі заморозки у другій п'ятиденці, які спостерігались в області на поверхні ґрунту, в повітрі та на висоті 2 см над поверхнею ґрунту інтенсивністю 0-4°, не були шкодочинними.

Станом на 30 квітня суми ефективних температур вище +5° залишались значно вищими багаторічних показників по всій території області.

У господарствах області тривала посадка картоплі, овочевих культур, проходить підготовка та посів кукурудзи, сої, соняшнику. У сільськогосподарських підприємствах та присадибному секторі проводять заходи по захисту рослин, зокрема, продовжується проведення обробітків озимих, ярих зернових гербіцидами, фунгіцидами, інсектицидами, внесення гербіцидів у посівах кукурудзи, соняшнику, картоплі, овочевих культур, у садах тривають обробітки фунгіцидами для профілактики проявлення та розвитку хвороб, інсектицидами, гербіцидами.

Озимина. У озимої пшениці - нижній вузол соломини. Висота рослин 20-24 см. Густота 1008-1200 стебел на м?. Стан рослин добрий.

У ярого вівса в гірських районах проростання зерна.

Cади та виноградники. В низинних та передгірних районах у яблуні - кінець цвітіння; у вишні, персика та сливи фаза "формування плодів". В передгірних районах у сливи, черешні - кінець цвітіння. В гірських у яблуні - початок цвітіння. Виноград - поява 3-го суцвіття.

Багаторічні трави. Конюшина відростала. Висота рослин 10 см.

За визначенням запасів вологи (зразки ґрунту відібрані з полів 28 квітня 2025 р.) запаси продуктивної вологи в області були оптимальні: у метровому шарі ґрунту під озимими зерновими в низині містилось 179 мм продуктивної вологи. В низинно-передгірних районах в півметровому шарі ґрунту містилось 71-82 мм продуктивної вологи.