Агрометеорологічний бюлетень
по Закарпатській області

Метеорологічні особливості третьої декади серпня 2024 року

Погода третьої декади серпня переважно формувалась під впливом малоградієнтного баричного поля зниженого тиску. Тільки наприкінці декади відмічалось посилення впливу антициклону з півночі. Впродовж декади відбувалась адвекція теплої повітряної маси з півночі Африки та в другій половині дня формувались локальні грози внутрішньомасового характеру.

Температура. Середня декадна температура повітря на території області становила 19-25° тепла, а на високогір'ї - 17° тепла, що на 3-5° вище норми. В цей період минулого року температурні показники були аналогічними.

Максимальна температура повітря в денні години на території області підвищувалася до 24-35° тепла. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 5-12° тепла. Поверхня грунту охолоджувалась аналогічно. Упродовж 2-9 днів на переважній території області температура в денні години підвищувалася до +30° і вище.

Середня декадна температура на глибині 10 см в області становила 21-26° тепла та упродовж 10 днів на більшій території області в один із строків спостережень вона перевищувала +25° тепла.

Середня відносна вологість повітря знаходилася в межах 57-78%. В низинно-передгірних районах упродовж 2-4-х днів мінімальна відносна вологість знижувалась до 30% і нижче.

Опади випадали на більшій території області упродовж 1-2 днів у вигляді короткочасних дощів. Сумарна кількість їх складала 3-26% декадної норми (0,6-10 мм).

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі надійшло 93-117 годин, що більше норми на 33-37 годин.

Вітер переважав слабкий та помірний. Лише протягом 1-го дня у деяких пунктах швидкість вітру посилювалась до 16 м/с.

Створювалися несприятливі умови на площах, призначених під посів озимих зернових культур під урожай 2025 р. та для посіву озимого ріпаку.

Такі агрометеорологічні умови також негативно впливали на завершення вегетації с/г культур: недостатнє зволоження грунту спричиняло в'янення рослин, передчасне пожовтіння листя, створювало несприятливі умови для завершення вегетації пізніх зернових культур.

Утримання високих температури +25°С і вище на глибині 10 см та нестача вологозапасів в грунті продовжувало негативно впливати на приріст коренеплодів.

У плодово-ягідних культур спостерігалось часткове осипання плодів та ягід, водночас переважання сонячної погоди сприяло достиганню плодів та ягід та накопиченню у них цукрів.

В гірських районах області агрометеорологічні умови для завершення вегетації коренебульбоплодів та інших сільськогосподарських культур залишалися задовільними.

В області проходив збір урожаю картоплі, овочів, винограду, плодових.

Станом на 31 серпня суми ефективних температур вище +5° на переважній території області були значно вище багаторічних показників.

Кукурудза. У кукурудзи - повна стиглість зерна.

Cади та виноградники: яблуня, слива,груша - збір урожаю; виноград - достигання, збір урожаю ранніх сортів.

Картопля - збір урожаю.

Городні культури: помідори, огірки, кабачки - збір урожаю.