Агрометеорологічний бюлетень
по Закарпатській області

Метеорологічні особливості третьої декади грудня 2024 року

Погодні умови початку декади визначались впливом улоговини північного циклону, Надалі відмічався розвиток потужного антициклону, вплив якого зберігався до кінця декади. Спостерігались вночі та вранці тумани, на окремих ділянках доріг ожеледиця, слабка ожеледь.

Температура. Середня декадна температура повітря на території області становила 1° тепла - 3° морозу, що вище норми на 1-3. Аналогічного періоду минулого року було тепліше на 4-5°.

Максимальна температура повітря в денні години на території області підвищувалася до 6-10° тепла. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 4-10°морозу. Поверхня грунту охолоджувалась до 2-9°морозу.

Середня відносна вологість повітря знаходилася в межах 72-86%.

Незначні опади випадали протягом 2-3-х днів у вигляді дощів, в горах мокрого снігу та снігу сумарною кількістю 0-8% декадної норми (0,0-4 мм).

Сніговий покрив. На кінець декади сніговий покрив зберігався лише на високогір'ї (Сл Плай) висотою 21 см.

Вітер переважав слабкий та помірний. Лише на протязі 2-х днів на Сл Плай відмічалось посилення вітру до 20 м/с.

КОРОТКА МЕТЕОРОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГРУДНЯ 2024

Середньомісячні температури повітря по області складали 2° тепла-3° морозу, що на 2-3° вище норми. Максимальні температури повітря на території області підвищувалися до 6-11° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалася до 4-10° морозу.

Загальна кількість опадів за грудень по території Закарпаття становила 15-37% місячної норми (15-44 мм).

За оперативними даними на переважній території області 2024 рік виявився теплішим за норму на 2° і середня річна температура повітря складала 8-13° тепла, на високогір'ї Сл Плай 2024 рік виявився найтеплішим за всю історію спостережень і середня річна температура складала 6°, що на 3° вище норми . Річна кількість опадів за 2024 рік на території Закарпаття склала 69-122% норми (450-1459 мм).

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

На початку декади припинились вегетаційні процеси, які розпочались у другій декаді в низинних районах області. На іншій території області в цей час зимуючі культури перебували у стані неглибокого зимового спокою, в денні години з підвищенням максимальних температур у рослинах спостерігалось повільне протікання ростових процесів. Мінімальна температура грунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав знижувалась до 0-2°морозу, що значно вище критичних температур вимерзання, яка за розрахунками агрометеорологів становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів-3-го листка мінус 12,1-12,5°С, у фазі кущіння - мінус 14,1-14,5°С, озимого ячменю - мінус 9,2-10,2°С.